Publikacje nauczycieli Nowy I konkurs geograficzno-religijny 2009-2010 Tatry w pigułce

Publikacje autorskie

Nowy I konkurs geograficzno-religijny 2009-2010

I  Konkurs geograficzno-religijny 2009/2010

ROZPOZNAJ OBIEKTY, KTÓRE SWĄ NAZWĘ ZAWDZIĘCZAJĄ ŚWIĘTYM PATRONOM

a nastepnie prześlij rozwiązanie (tylko w Wordzie) na adres geograf@go2.pl

Uczniowie, którzy najszybciej i najlepiej rozwiążą to zadanie otrzymają dodatkową dobrą ocenę z geografii.

1.Śródlądowy szlak wodny w Ameryce Północnej. Długość całego szlaku wynosi 3762 km i jest on na

całej długości dostępny dla statków oceanicznych. Szlak ten wykorzystywany jest przez USA i Kanadę.

2.Wyspa na Oceanie Atlantyckim, ok. 2 tys. km od wybrzeży Afryki, górzysta, pochodzenia wulkanicznego,

z najwyższym szczytem Mt. Actaemon 818m.n.p.m. Klimat na wyspie panuje zwrotnikowy, morski.

Naturalną roślinność wyspy stanowiły niskie lasy, dziś doszczętnie zniszczone przez dzikie kozy.

3.Cieśnina łącząca  M. Irlandzkie z O. Atlantyckim, między pd. – wsch. Irlandią a Walią.

4.Pasmo górskie w Kordylierach (pn-wsch część Ameryki Północnej). o długości ok. 320 km.

Zbudowane z granitów i skał osadowych.

5.Przełęcz w Alpach Zach. na granicy włosko – szwajcarskiej, między grupą górską Mt. Blanc a Alpami

Penińskimi. W pobliżu przełęczy znajduje się schronisko i klasztor  Augustianów, w którym wyhodowano

słynne psy.

6.Archipelag wysp w pobliżu  zachodnich wybrzeży Afryki, pokryty wilgotnym lasem równikowym. Wyspy słyną

z upraw kakaowca, kawy, palmy kokosowej i oleistej.

7.Bazaltowa kopuła wulkaniczna  w zachodniej części jednej z polskich wyżyn. Na jej szczycie stoi pomnik Czynu Powstańczego.

8.Nazwa statku , którym Krzysztof Kolumb udał się w swoją pierwszą podróż odkrywczą.

9.Jedno z największych miast Ameryki Południowej. Jego największy rozwój związany był z odkryciem złota

w  Minas Gerais i z uprawą kawy. Dziś jest nowoczesnym ośrodkiem przemysłowym.

10.Cieśnina oddzielająca dwie europejskie wyspy znane z łagodnego klimatu, porośnięte makią i należące

do dwóch różnych państw.

Rysunkowy konkurs geograficzny

JAK DODATKOWO ZDOBYĆ DOBRĄ OCENĘ Z  GEOGRAFII

Niniejszy konkurs jest bardzo prosty.
Należy pobrać plik konkursowy.

Na formularzu wypełnić rubryki: imię i nazwisko oraz klasa.
Następnie wypisać skojarzenia do pokazanych rysunków
(np. obrazek przedstawia Giewont - opis: Giewont, Tatry, Polska itp.)

Po wypełnieniu (nie musi być 100%) należy kartę  przysłać na adres geograf@go2.pl.
Osoby, które nie mają możliwości wysłania konkursu, mogą kartki wydrukować, wypełnione przynieść do szkoły i oddać pani Zabeckiej.
Termin konkursu: do 15 czerwca 2010 r.
Dla najlepszych przewiduję dodatkowe oceny z geografii.

Geografia_test_rysunkowy.docx